تکنیک سایه ای که در این پروژه از آن استفاده می کنیم کاری می کند که به نظر می رسد شی به طور عمودی در مقابل پس زمینه ایستاده است و نوری از پهلو به آن می تابد و در نتیجه سایه ای روی پس زمینه می اندازد که با زیاد شدن فاصله به تدریج محو می شود . این جلوه برای عکس های اشخاص ، محصولات و اشیاء دیگری که می خواهید به نظر برسد که آنها سر پا ایستاده اند ضروری است . در این پروژه ، سایه را در انتهای کار اضافه می کنیم اما در این اثنا شما با یک تکنیک ساخت پس زمینه جالب برای محصول آشنا می شوید .


گام یک :
یک سند RGB جدید ایجاد کنید (9x12 با رزولوشن 100 Dpi ) . روی جعبه رنگ پیش زمینه در جعبه ابزار کلیک کنید و یک رنگ سبز متوسط در پنجره Color Picker انتخاب کنید . ( من از 41 = R ، 119 = G ، 37 = B استفاده کردم ) و با فشار دادن Alt + Backspace ، لایه Background را با این رنگ سبز پر کنید . به پالت Layer بروید و روی آیکون Create a New Layer در پایین پالت کلیک کنید تا یک لایه جدید ایجاد شود . کلید های Shift + M را آنقدر فشار دهید تا ابزار Elliptical Marquee در جعبه ابزار انتخاب شود و یک ناحیه انتخاب به شکل یک بیضی بزرگ در وسط تصویر رسم کنید . به طوری که دو سر این بیضی در بیرون از دو سمت سند باشد (مطابق شکل) .
هنگامی که رسم بیضی را شروع کردید می توانید کلید Spacebar را فشار دهید و محل بیضی را نسبت به لبه های سند تنظیم کنید . کلید Spacebar را رها کنید تا رسم بیضی به پایان برسد .

گام دو :
برای ملایم کردن لبه های بیضی ، منوی Select را باز کرده و Feather را انتخاب کنید . عدد 50 را وارد کرده و روی OK کلیک کنید .

گام سه :
حالا روی جعبه رنگ پیش زمینه در جعبه ابزار کلیک کنید و یک رنگ سبز روشن از پنجره Color Picker انتخاب کنید ( من 70 = R ، 152 = G ، 66 = B را انتخاب کردم ) . کلید های Alt + Backspace را فشار دهید تا بیضی که لبه آنرا ملایم کردیم با این رنگ پر شود .


گام چهار :
برای ایجاد یک جلوه نور افکن ملایم دیگر ، منوی Select را باز کنید و از گروه Modify ، گزینه Contract را انتخاب کنید . وقتی کادر محاوره ظاهر شد ، عدد 30 را وارد کنید (مطابق شکل) و روی OK کلیک کنید تا اندازه ناحیه ی انتخاب بیضی شکل ، کوچک شود .


گام پنج :
حالا روی جعبه رنگ پیش زمینه در جعبه ابزار کلیک کنید و یک رنگ سبز روشن تر انتخاب کنید ( من 152 = R ، 225 = G ، 149 = B را انتخاب کردم ) و کلید های Alt + Backspace را فشار دهید تا این بیضی کوچکتر با رنگ سبز روشن تر پر شود . حالا می توانید با فشار دادن Ctrl + D آن را از حالت انتخاب خارج کنید .


گام شش :
شما باید این لایه بیضی ملایم را با لایه Background ادغام کنید (merge) . برای این منظور ، کلید های Ctrl + E را فشار دهید . اکنون کلید m را فشار دهید تا ابزار Rectangular Marquee فعال شود و یک کادر انتخاب از پایین ناحیه تصویر تا بالا رسم کنید بطوری که یک سوم بالایی انتخاب نشده بماند ( مطابق شکل ) .


گام هفت :
کلید های Ctrl + J را فشار دهید تا ناحیه انتخاب شده در یک لایه مجزا کپی شود . حالا کلید V را فشار دهید تا ابزار Move فعال شود ، کلید Shift را نگه دارید ، در داخل ناحیه تصویر کلیک کنید و این لایه کپی را به طور مستقیم به سمت پایین دراگ کنید تا قسمت بالای بیضی ملایم روی لایه پس زمینه معلوم شود .(مطابق شکل) . در مرحله بعد از تکنیک سوزاندن لبه ها که در پست ها قبلی توضیح داده شده استفاده می کنیم .


گام هشت :
به پالت Layer بروید و با کلیک کردن روی آیکون Create a New Layer یک لایه جدید ایجاد کنید . روی جعبه رنگ پیش زمینه در جعبه ابزار کلیک کنید و یک رنگ سبز تیره انتخاب کنید ( من از 28 = R ، 82 = G ، 26 = B استفاده کردم ) و کلید های Alt + Backspace را فشار دهید تا لایه جدید با این رنگ سبز پر شود . کلید M را فشار دهید تا ابزار Rectangular Marquee فعال شود و یک کادر انتخاب رسم کنید که در حدود نیم اینچ از اطراف تصویر فاصله داشته باشد (مطابق شکل) . برای نرم کردن این ناحیه انتخاب شده ، منوی Select را باز کرده و Feather را انتخاب کنید . عدد 50 را وارد کرده و روی OK کلیک کنید .


گام نه :
حالا کافی است کلید Backspace را فشار دهید تا جلوه سوزاندن لبه ها ایجاد شود (مطابق شکل) . به پالت Layer بروید و چند بار روی آیکون چشم کنار این لایه کلیک کنید تا لایه ظاهر و مخفی شود . از این طریق می توانید بفهمید که جلوه سوزاندن لبه ها واقعا چه تاثیری داشته است .
کلید های Ctrl + D را فشار دهید تا از حالت انتخاب خارج شوید . حالا تصویر شیءای که می خواهید سایه آن را روی پس زمینه بیندازید را باز کنید ( در این مثال ، آن شیء فرمان ماشین است ) .


گام ده :
برای انتخاب فرمان ماشین ، کلید W را فشار دهید تا ابزار Magic Wand فعال شود ، کلید Shift را پایین نگه دارید و روی همه نواحی سفید پس زمینه کلیک کنید . سپس منوی Select را باز کنید و Inverse را انتخاب کنید . وقتی تصویر فرمان انتخاب شد ، کلید V را فشار دهید تا ابزار Move فعال شود و تصویر را به روی پس زمینه سبز دراگ کنید . محل آنرا مطابق شکل زیر تنظیم کنید .


گام یازده :
با فشار دادن کلید های Ctrl + J ، یک کپی از لایه فرمان ایجاد کنید . سپس کلید های Shift + Alt + Backspace را فشار دهید تا این فرمان کپی به رنگ سبز تیره در آید . سپس کلید های Ctrl + T را فشار دهید تا کادر ابزار Free Transform دور فرمان ظاهر شود .


گام دوازده :
کلید Ctrl را نگه دارید ، نقطه ی بالا وسط را بگیرید و به سمت چپ و پایین دراگ کنید تا سایه فرمان به روی پس زمینه به حالت مایل در آید . ( مثل این است که فرمان از دست شما روی زمین افتاده است ) .
هنگام کج کردن این فرمان تصور کنید که آن ، سایه فرمان اصلی است و آن را به گونه ای که می خواهید سایه ظاهر شود تنظیم کنید . در پایان کلید Enter را فشار دهید تا این تغییر قفل شود .


گام سیزده :
حالا باید سایه فرمان را ملایم کنید . منوی Filter را باز کرده و از گروه Blur ، گزینه Gaussian Blur را انتخاب کنید . وقتی کادر محاوره ظاهر شد ، عدد 5 را درون فیلد Radius وارد کنید (مطابق شکل) و روی OK کلیک کنید تا سایه فرمان ملایم شود ( نتیجه کار را در شکل بعد مشاهده می کنید ) .


گام چهارده :
به پالت Layers بروید و مقدار Opacity را برای لایه سایه تا حدود 55% پایین بیاورید . در همان پالت Layers ، این لایه را به زیر لایه فرمان سیاه دراگ کنید تا جلوه سایه کامل شود . ( توجه : ما فیلتر Gaussian Blur را روی کل سایه اجرا کردیم اما اگر بخواهید این سایه جلوه واقعی تری داشته باشد باید این کار را در دو مرحله انجام دهید : با استفاده از ابزار Rectangular Marquee یک کادر انتخاب دور نیمه پایین سایه رسم کنید ، با انتخاب Feather از منوی Select ، لبه های انتخاب را 10 پیکسل ملایم کنید و سپس با انتخاب Filter > Blur > Gaussian Blur نیمه پشت سایه را 5 پیکسل محو کنید . به این ترتیب سایه حالت واقعی تری پیدا می کند یعنی سایه در نزدیک فرمان واضح تر است و هر چه از فرمان دور می شود بیشتر بیشتر محو می شود .


گام پانزدهم :
برای تکمیل پروژه کافی است با ابزار Type چند نوشته به آن اضافه کنید . من برای این نوشته ها از فونت های Helvetica regular و Helvetica Bold استفاده کرده ام .


منبع : افکت های کلاسیک فتوشاپ  اثر اسکات کلبی