از این تکنیک بیشتر برای نشان دادن محصولاتی استفاده می شود که بر روی پس زمینه سفید قرار داده شده اند . جلوه ای که این تکنیک ایجاد می کند اینگونه است که به نظر می رسد از محصول در حالی که روی یک سطح منعکس کننده مثل آینه قرار گرفته است عکس برداری کرده اند و انعکاس محصول در زیر آن به تدریج محو می شود . در این پروژه می خواهیم برای یک فروشنده کامپیوتر های Apple ، پوستری را طراحی کنیم و انعکاس محو شونده را روی تصویر کامپیوتر اجرا کنیم .
فتوشاپ ، انعکاس محو شونده

گام یک :
تصویری که می خواهیم انعکاس محو شونده به آن بدهید را باز کنید . ( در این مثال قصد دارم از تصویر یک کامپیوتر iMac استفاده کنم .) این iMac باید بر روی یک لایه مجزا در بالای لایه Background باشد ، بنابر این کلید W را فشار دهید تا ابزار Magic Wand فعال شود . در نوار گزینه ها ، Tolerance را روی صفر قرار دهید و مطمئن شوید که گزینه Contigous علامتدار است . یکبار روی پس زمینه سفید در تصویر کلیک کنید و سپس Inverse را از منوی Select انتخاب کنید تا iMac انتخاب شود . کلید های Shift+Ctrl+J را فشار دهید تا عکس iMac از لایه Background بریده شود و بر روی لایه مجزایی کپی شود .


گام دو :
در حالی که هنوز لایه جدید iMac در پالت Layer فعال است ، کلید های Ctrl+J فشار دهید تا دستور Free Transform اجرا شود . در داخل کادر دور عکس کلیک راست کنید و Flip Vertical را از منویی که ظاهر می شود انتخاب کنید .گام سه :
کلید Enter را فشار دهید تا بازتاب عمودی لایه کپی کامل شود . حرف V را فشار دهید تا ابزار Move فعال شود ، کلید Shift را نگهدارید ، سپس روی بازتاب iMac کلیک کرده و آنرا به طور مستقیم به پایین دراگ کنید تا انتهای دو iMac بر هم مماس شود ( مطابق شکل ) و جلوه انعکاس آینه ای ایجاد شود .
گام چهار :
حالا که انعکاس را ایجاد کردیم وقت آن است که حالت محو تدریجی به آن بدهیم . مطمئن شوید که هنوز بر روی لایه iMac زیرین قرار دارید ، بر روی آیکن Add a Layer Mask در پایین پالت Layer کلیک کنید ( مطابق شکل ) .گام پنج :
کلید G را فشار دهید تا ابزار Gradient فعال شود .سپس کلید Enter را فشار دهید . پنجره انواع طیف در محل اشاره گر شما ظاهر می شود . طیف Black to White ( طیف سوم در مجموعه پیش فرض طیف ها ) را انتخاب کنید و سپس در داخل تصویر منعکس شده در حدود جایی که آرم واژگون Apple قرار دارد کلیک کنید و به سمت بالا دراگ کنید تا به پایه iMac منعکس شده ( زیرین ) برسید ( مطابق شکل ) . اگر طول مسیری که دراگ کردید خیلی کوتاه یا بلند بود ، کافی است یکبار دیگر طیف را دراگ کنید . ( توجه کنید که ما بر روی iMac منعکس شده یک ماسک اضافه کردیم و سپس این ماسک را با طیف Black to White پر کردیم . )
گام شش :
برای تکمیل این پوستر فقط لازم است چند نوشته با ابزار Type و پالت Character ایجاد کنید . تیتر سفید داخل مونیتور با فونت Garamond Light Condenced و کلمات Now in Stock با فونت Myriad Pro ( که همراه فتوشاپ CS است ) نوشته شده اند . نام فروشنده اپل و شماره تلفن با فونت Myriad Bold و خط آدرس زیر نام فروشنده با فونت Myriad Regular نوشته شده اند .


منبع : افکت های کلاسیک فتوشاپ  اثر اسکات کلبی