در این بخش نکاتی در مورد رتوش و دستکاری چشم ها بیان می شود . چشم ها مهمترین قسمت هر پرتره ای هستند و کار کردن روی آنها نیاز به حوصله و تمرین و همچنین مختصری اطلاعات آرایشی دارد .

خط چشم ، فتوشاپ

رتوش چشم را در فتوشاپ می توان به دوبخش تقسیم کرد :

1) رتوش بخش درونی چشم ( مردمک ، عنبیه و سفیده چشم ) که برای آقایان و خانم ها در هر صورت انجام می شود .

2) رتوش قسمت بیرونی چشم ( پلک و مژه ) که برای خانم ها ( و البته برخی آقایان !! ) انجام می شود .


رتوش بخش درونی :

اولین موردی که برای این کار باید انجام دهید حذف رنگ قرمز از سفیده چشم است ، به علت وجود رگهای خونی در قسمت سفیده ( صلبیه ) ، سفیده چشم هر فردی مقداری قرمزی هم دارد که در گوشه های چشم بیشتراست ، حتی اگر مقدار خیلی کمی هم باشد باید حذف شود چون ممکن است در هنگام چاپ عکس آثار آن نمایان شود .
برای این کار از ابزار اسفج ( Sponge ) با Flow : 50% و Hardness : 50% استفاده می کنیم . این ابزارکار رنگبری را انجام داده و رنگ قرمز را از بین میبرد ، اما اثرآن به صورت خاکستری باقی می ماند . حالا برای سفید کردن بیشتر از ابزار Dodge ( سفید کننده ) استفاده می کنیم . توجه کنید در استفاده از این ابزار برای چشم مقادیر Exposure :10% و Hardness : 50% باشد و یکنواخت و فقط یک بار روی هر قسمت بکشید . سفید کردن بیش از حد باعث غیر طبیعی شدن چشم شده و اثر آن موقع چاپ به شدت نمایان خواهد شد .

بعد از سفیده چشم نوبت به عنبیه میرسد . اگر توجه کرده باشید در چشم ها هر چقدر خط دور عنبیه تیره تر و قابل تفکیک تر از سفیده باشد چشم زیبایی بیشتری خواهد داشت . برای این کار از ابزار Burn با مقدار Range : Shadows استفاده کنید و دور عنبیه خط گرد و یکنواختی بکشید . این کار احتیاج به کمی مهارت دارد که بعد از چند بار تمرین آنرا به دست خواهید آورد . در ابتدا از مقادیر Hardness پایین تر استفاده کنید تا لرزش دستتان مشخص نشود .

و در آخر برای اینکه چشم درخشش پیدا کند و شفاف تر به نظر برسد ، ابزار Burn را انتخاب کنید ، مقادیر Hardness : 70% و Exposure : 50% و اندازه ابزار را به اندازه مردمک تنظیم کنید و چند بار بر روی مردمک کلیک کنید تا تیره تر شود ، سپس ابزار Dodge را انتخاب و مقادیر Exposure : 100% ، Hardness : 50% تنظیم کنید و چند بار بر روی انعکاس هایی که درون چشم وجود دارد ( انعکاس نور فلاش ، لامپ ها یا نور خورشید ) کلیک کنید تا درخشنده تر شوند . گاهی اوقات ( بسته به نوع پرتره ) در صورتی که هیچ انعکاسی وجود نداشته باشد بهتراست خودمان آنها را ایجاد کنیم .
به شکل زیر بعد از اعمال رتوش دقت کنید :
خط چشم در فتوشاپ

رتوش بخش بیرونی چشم :

این بخش شامل کشیدن خط دور چشم ، پر کردن مژه ها و کشیدن سایه چشم است .
برای کشیدن خط دور چشم از ابزار Burn با مقادیر Range : Midtones ، Exposure : 50% و Hardness : 75% استفاده می کنیم . خط دور چشم باید روی لبه های پلک کشیده شده و از گوشه چشم ها خارج نشود اما در عمل این سلیقه شماست که تعیین کننده است !
توجه داشته باشید اعمالی نظیر کشیدن خط چشم و لب و ... در فتوشاپ ترجیحا باید با یک بار کشیدن قلم انجام شوند .
پس از خط چشم نوبت به سایه چشم می رسد .
این قسمت نیاز به سلیقه و کار بیشتری دارد .
ابتدا ابزار Select را انتخاب کرده و سلکتی به شکل زیر بگیرید .

فتوشاپ خط چشم


سپس کلید های Alt + Ctrl + D را فشار داده تا کادر Feather Selection ظاهر شود ، مقدار 10 را وارد کرده و کلید Enter را فشار دهید .
از منوی Image / Adjustment گزینه Variations را انتخاب کرده و یک باربر روی Lighter کلیک کنید تا ناحیه انتخابی کمی روشن تر شود . کلید Ok را فشار دهید تا تنظیمات اعمال شود .
کلید Ctrl + D را فشار دهید تا از حالت سلکت خارج شود و سپس سلکتی به شکل زیر ایجاد کنید .

کشیدن خط چشم


Feather = 5 به سلکت اعمال کرده و یک بار دیگر پنجره Variations را باز کنید و رنگ دلخواه خود را ساخته و روی قسمت انتخابی اعمال کنید .

خط چشم با فتوشاپ


در مورد رنگ سایه چشم می توانید از راهنمای زیر استفاده کنید :

چشمان قهوه ای : سایه های آبی تیره، طوسی، خاکستری و سربی چمان قهوه ای را برجسته تر و زیباتر جلوه می دهد .
چشمان آبی : سایه قهوه ای ، شتری و خاکستری مایل به قهوه ای چشمان آبی را آبی تر جلوه می دهد.

چشمان سبز: سایه های صورتی، عنابی روشن ، ارغوانی روشن و صورتی مایل به قهوه ای تیره چشمان سبز را سبزتر جلوه می دهند.

در آخر یادآور می شوم که این یک آموزش ابتدایی بوده و در عمل همه چیز به سلیقه شما بستگی دارد .